Zapinanie pasów w zaawansowanej ciąży

Zapinanie pasów w zaawansowanej ciąży

Autorem artykułu jest Abete

W polskim prawie kobieta w widocznej ciąży jadąca samochodem może nie zapinać pasów. Zapis ten jest podyktowany umożliwieniem jej swobodnej i wygodnej podróży. Jednakże głównym zadaniem pasów bezpieczeństwa jest właśnie chronienie ludzkiego życia.

Szacuje się, że najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci, których matki uległy wypadkowi samochodowemu, spowodowanych jest w Europie niezapięciem pasów w samochodzie. Kobiety czują się niewygodnie, jeśli muszą pod koniec ciąży zapinać się na siedzeniach i twierdzą, że w razie kolizji mocno będą zapierać się nogami i rękami. Ale to przecież może się zdać na nic, jeśli dojdzie do poważnego zderzenia, które nierzadko może spowodować wypadniecie przez przednią szybę samochodu osoby znajdującej się nawet na tylnym siedzeniu. Ponadto, samochód jadący z prędkością 50 km/h powoduje, że ciało ludzkie w chwili zderzenia osiąga masę trzech ton, stąd nie sposób uniknąć poważnych obrażeń z utratą życia włącznie.

Istotne w tej kwestii jest nie tylko używanie pasów, ale ich prawidłowe zapinanie. Odcinek biodrowy pasów powinien być zapięty pod brzuchem, opierając się na kościach miednicy, dzięki czemu nie ma on możliwości zmiażdżenia brzucha czy klatki piersiowej ciężarnej kobiety. Stosowanie tylko ramieniowej części pasów, aby zminimalizować ucisk na podbrzusze, może doprowadzić w razie wypadku do zsunięcia się bioder z fotela pod wpływem siły bezwładności. W ten sposób można zmiażdżyć sobie kolana uderzając w deskę rozdzielczą lub oparcie fotela, a także uszkodzić stawy biodrowe. Oczywiście możne to doprowadzić także do straty dziecka, ze względu na ucisk w okolicach miednicy.

Nie należy także rezygnować z poduszek powietrznych, które chronią przed zderzeniem z przednią szybą. Zmniejszają one ponadto napięcie pasów bezpieczeństwa, a jeśli dojdzie do wypadku chronią głowę i klatkę piersiową pasażera lub kierowcy. Kobiety w zaawansowanej ciąży nie powinny prowadzić, ponieważ poduszka powietrzna rozwija się między brzuchem a kierownicą. Uderzenie może doprowadzić do poronienia, podobnie jak szarpnięcie pasów bezpieczeństwa, jednakże ocali matce życie. Jeśli już musisz prowadzić, siadaj jak najdalej od kierownicy, a fotel ustaw tak, by noga lekko uginała się w kolanie przy wciśniętym sprzęgle. Dłonie na kierownicy trzymaj w pozycji wskazówek zegara na piętnaście po dziewiątej, lekko zgięte w łokciach. Unikaj długiej jazdy w samochodzie, bo działa niekorzystnie na stan żył w dolnym odcinku ciała, a także przyczynia się do powstawania obrzęków.











--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Najczęściej czytane