Gdy nie mogę zajść w ciążę

Gdy nie mogę zajść w ciążę

Autorem artykułu jest Abete

Podjęliście wspólną decyzję o dziecku. Rozpoczęliście starania, odstawiłaś tabletki, oboje zdrowo się odżywiacie i dbacie o siebie, a ty dodatkowo łykasz niezbędne suplementy diety. Jednak nadal nic. Każdego miesiąca pojawia się miesiączka, która wcale cię już nie cieszy. Co jest nie tak? Dlaczego nie możesz zajść w ciążę?

Problemy z płodnością na w Polsce co piąta para. O niepłodności mówimy wówczas, gdy rok regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji, nie przynosi upragnionej ciąży. Przyczyn niepłodności może być wiele, jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że dużą rolę odgrywają czasy w jakich żyjemy, czyli mocno przetwarzane jedzenie, niezdrowy styl życia oraz choroby cywilizacyjne. Należy podkreślić, iż problem niepłodności dotyczy w równym stopniu zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jedynie 5% przypadków nie jest w stanie zostać zdiagnozowanych. Dlatego też istnieje bardzo duża szansa, że wasze problemy będzie w stanie rozwiązać lekarz ginekolog, do którego musicie się udać. Zazwyczaj lekarz prowadzi badania stwierdzające problem równocześnie u kobiety i mężczyzny.

Badanie mężczyzny polega na pobraniu od niego próbki nasienia, w którym liczy się ilość i sprawdza jakość plemników. Istotne jest również sprawdzenie ruchliwości plemników, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, badanie należy powtarzać cyklicznie. Wówczas ocenia się, czy słabe nasienie jest problemem stałym, czy przejściowym. Kobieta poddawana jest głównie badaniu USG narządów rodnych oraz badaniu krwi, gdzie stwierdza się poziom hormonów płciowych. W przypadku, gdy te badania nie wykażą nieprawidłowości, istnieje jeszcze możliwość przeprowadzenia badań rentgenowskich narządów rodnych (HSG), gdzie sprawdza się drożność jajowodów. Po wykonaniu opisanych wyżej badań, lekarz ginekolog jest w stanie określić, po czyjej stronie istnieje problem.

Jeśli przyczyna trudności zajścia w ciążę stoi po stronie kobiety, zazwyczaj są to problemy natury hormonalnej. Zadaniem lekarza jest zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej, która reguluje cykl miesiączkowy. Gdy przyczyna problemów tkwi w drożności jajowodów, konieczne jest ich udrażnianie. Problem z jakością spermy mężczyzny wynika zazwyczaj z przebytych wcześniej infekcji.
Terapia polega wówczas na stosowaniu antybiotyków, które powodują poprawę. Gdy powodem niepłodności są zaburzenia hormonalne, lekarz stosuje terapię hormonalną. Niestety często okazuje się, że jakość nasienia jest tak słaba, iż wymagane jest sztuczne zapłodnienie, a nasienie musi zostać obrobione. Po wstępnym przetworzeniu nasienia, zostaje ono sztucznie umieszczone w drogach rodnych kobiety. Gdy ilość plemników jest zbyt mała istnieje konieczność sztucznego zagęszczania plemników, a gdy są zbyt słabe, wybiera się tylko te najbardziej żywotne. Istnieje kilka metod w drodze do upragnionej ciąży. Gdy leczenie zapobiegawcze nie przynosi rezultatów oraz gdy lekarz uzna, że nie ma sensu takiego leczenia podejmować, leczenie niepłodności jest bardziej skomplikowane.

Sztuczne zapłodnienie, bo o nim mowa, można wykonać na trzy sposoby. Gdy problem tkwi w zmianach szyjki macicy lub gdy plemniki są mało ruchliwe, przeprowadza się inseminację. Gdy problem tkwi w jajowodach lub w słabości nasienia, przeprowadza się zapłodnienie in vitro. Najbardziej skomplikowaną metodą jest mikromanipulacja. Gdy żadna z metod nie przynosi rezultatów, niektóre pary decydują się na adopcję dziecka, które czeka na nową rodzinę. Po przebyciu długiej drogi adopcyjnej rodzice spełniają swoje marzenie o rodzinie.

















--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Najczęściej czytane