Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna

Autorem artykułu jest Abete

Na rynku dostępne są nowoczesne już metody antykoncepcji hormonalnej, które są bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, a prowadzisz regularne życie intymne, możesz skorzystać z pigułek, plastrów lub zastrzyków, które ochronią ciebie  przed nieplanowanym poczęciem. 

Lekarz ginekolog powinien dobrać najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcji hormonalnej, która będzie bezpieczna, a także nie obciąży twojego organizmu. W tym celu często wykonuje się badania określające stan wątroby i parametry krwi, istnieją bowiem przeciwwskazania do zażywania pigułek. Należą do nich stany zakrzepowe żył, zwłaszcza kończyn dolnych, niewydolność wątroby, nowotwory, krwawienie z dróg rodnych o niejasnej etiologii, a także nałogowe palenie papierosów.

Pigułka zawiera żeńskie hormony: estrogen i progestagen, które hamują owulację, czym zabezpieczają przed poczęciem dziecka. Ma ona także możliwość łagodzenia bólów menstruacyjnych, ponieważ krwawienie występujące co miesiąc ma inny charakter i nie jest uznawane za miesiączkę, nie doszło przecież do jajeczkowania. Najczęściej przyjmuje się tabletki przez 21 dni, po czym robi się przerwę na siedem dni, kiedy to organizm wydala lekko przekrwioną, złuszczona śluzówkę macicy. Niektórzy producenci, aby ułatwić przyjmowanie leków, udostępniają je w blisterach liczących 28 sztuk, wówczas na czas krwawienia bierze się tzw. placebo, czyli puste pigułki. Pomaga to nie zapominać o rozpoczęciu nowego opakowania, zwłaszcza jeśli odczuwasz strach przed ciążą.

W aptekach dostępne są także minipigułki, które zawierają mniejszą ilość hormonów, bo jedynie progestagen. Zapobiegają one zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się zarodka, jednak mają słabszą skuteczność i wymagają regularnego stosowania. Należy je także brać codziennie, o tej samej porze, a granica dopuszczalnego spóźnienia wynosi trzy godziny. Jeśli przypomnisz sobie o przyjęciu tabletki później, powinnaś zastosować w czasie stosunku dodatkową ochronę w postaci prezerwatywy. Podobnie dzieje się, jeśli pominiesz przyjęcie tabletki dwuskładnikowej, jednakże wówczas granica tolerancji jest większa i wynosi nawet do 12 godzin.

Hormony uniemożliwiające poczęcie dziecka dostępne są także w postaci zastrzyków, które wykonuje się raz na trzy miesiące, bądź plastrów naklejanych bezpośrednio na skórę, które zmienia się co tydzień. Zawierają one wolniej uwalniane związki organiczne, które blokują owulację. Są wygodne i polecane zwłaszcza aktywnym kobietom oraz tym, które nie pamiętają o codziennym przyjmowaniu tabletek albo cierpią na zaburzenia trawienia: biegunki i wymioty.

















--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Najczęściej czytane