Najpopularniejsza dieta w Polsce

Najpopularniejsza dieta w Polsce

Autorem artykułu jest Wojtekps

Jedną z najbardziej popularnych, a może i najpopularniejszą dietą w Polsce jest kuracja odchudzająca, której autorem jest francuski lekarz Pierre Dukan. Nazywana jest, od nazwiska twórcy, dietą Dukana. Co sprawia, że właśnie ta metoda stała się ostatnio tak popularna nie tylko w Polsce, ale również w Zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych?
Głównym założeniem diety jest trzymanie się jadłospisu opartego przede wszystkim na produktach zawierających białka proteiny. Nie jest to jednak cecha, która wyróżnia kurację Dukana, ponieważ istnieje wiele diet, w których fundamentem jest właśnie białko.

W przeciwieństwie do innych kuracji odchudzających, dieta Dukana nie jest jedynie suchym jadłospisem, ale kompleksowym planem odchudzania. Składa się z czterech etapów, z których każdy opiera się na innych założeniach.
Pierwszy etap, zwany fazą uderzeniową, ma za zadanie doprowadzić do jak najszybszej utraty wagi. Trwa bardzo krótko w porównaniu do następnych faz, przez które należy przejść. W zależności od tego ile zbędnych kilogramów zamierzamy się pozbyć, etap ten może trwać od kilku do kilkunastu dni. Na tym czasie ograniczamy się do spożywania 72 produktów wysokobiałkowych, które są dozwolone. Ciekawostką jest fakt, iż możemy spożywać owe produkty do woli o każdej porze dnia. Mimo to bardzo szybko ubywa nam kilogramów. Nie możemy jednak jeść nic, co jest spoza listy.

Po pierwszym etapie przechodzimy do fazy naprzemiennej. Do naszego jadłospisu możemy dodać niektóre warzywa. W tak zwane dni proteinowe spożywamy jedynie produkty z etapu pierwszego, natomiast w dni proteinowo-warzywne jemy produkty wysokobiałkowe wraz z warzywami. W tej fazie spadek wagi jest mniejszy, jednak w dalszym ciągu postępuje.

Następnie rozpoczyna się faza utrwalenia. Na tym etapie nasza waga pozostaje bez zmian, ale mamy inne zadanie. Musimy utrzymać to, co straciliśmy w poprzednich dwóch fazach i nie dopuścić do powstanie efektu jo-jo.  Tu zasady znowu ulegają zmianie. Do jadłospisu dodajemy niektóre produkty, które wcześniej były zakazane, takie jak chleb, żółte sery czy owoce. Dodatkowo, dwa razy w tygodniu możemy przyrządzić sobie posiłek z zupełnie dowolnych produktów. Należy także pamiętać, że jeden dzień w tygodniu musimy spożywać tylko produkty dozwolone w fazie pierwszej.

Po zakończeniu tego etapu, w końcu przechodzimy do ostatniej fazy diety. Jest to faza stabilizacji. Teraz już wszystko zależy od nas, gdyż w tym czasie Dukan niczego nam nie zabrania. Mamy przestrzegać jedynie trzech zasad:
- należy stosować tzw. proteinowy czwartek (spożywamy jedynie produkty w 1 fazy),
- zapominamy o windzie i korzystamy ze schodów,
- jemy trzy łyżki stołowe otrąb owsianych każdego dnia.

Łatwo dostrzec, że dieta Dukana z pewnością nie jest typową głodówką, co może mieć także wpływ na jej dużą popularność. Nie jest to również jedynie zbiór zasad, których musimy przestrzegać w określonym czasie, ale także szereg wartościowych porad i wskazówek, dzięki którym poznamy działanie i wpływ wielu grup produktów na nasz organizm. Dukan nie tylko chce, abyśmy pozbyli się nadwagi, ale chce nas również nauczyć zdrowego stylu życia. Świadczy o tym chociażby fakt, iż w ostatniej fazie nie obowiązują nas prawie żadne zakazy, gdyż po miesiącach trzymania się planu potrafimy stwierdzić, co jest dla nas dobre w diecie, a czego powinniśmy się wystrzegać.










--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Najczęściej czytane